Na antenie TVP Info wiceminister Kraska - odnosząc się do informacji MZ - powiedział, że według najnowszych informacji w kraju "mamy potwierdzonych już siedem przypadków nowego wariantu koronawirusa omikron". Jak podkreślił, "mutacja jest bardzo zakaźna". "Rozprzestrzenia się w tempie, którego nie widzieliśmy w poprzednich wariantach (koronawirusa)" - wskazał.

Wcześniej tego samego dnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu trzeciego przypadku wariantu omikron u 7-letniej dziewczynki z Gdańska, która - jak powiedział wiceszef resortu zdrowia - "wróciła z Wielkiej Brytanii" razem ze swoją mamą, u której wystąpiły objawy zakażenia. U dziewczynki objawy były paragrypowe, a test potwierdził, że to zakażenie mutacją omikron.

Dziewczynka miała wykonany test PCR 10 grudnia, wcześniej zakażenie przeszła jej mama - podało MZ na Twitterze. "Dzieci z klasy (dziewczynki) były skierowane na kwarantannę, a te z najbliższego kontaktu mimo braku objawów są kierowane na test" - podało MZ.

Reklama

Kraska powiedział, że w tej chwili jest za mało danych, żeby mówić, że wariant omikron wywołuje cięższy przebieg zakażenia niż wariant delta koronawirusa.

Wiceszef MZ poinformował, że kwestia nowych przypadków wariantu omikron będzie jednym z tematów poniedziałkowych obrad Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 976 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci kolejnych 70 osób z COVID-19. Najwięcej nowych przypadków zakażeń wykryto u osób z województw: śląskiego (2329) i mazowieckiego (2040).

Pierwszy przypadek wariantu omikron w Polsce - potwierdzony w czwartek przez katowicki sanepid - stwierdzono u 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach.

W piątek zanotowano drugi potwierdzony przypadek wariantu omikron; zakażona to trzyletnia dziewczynka z Warszawy.

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron na świecie wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań. Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus we wtorek informował, że dotąd ten wariant wykryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w środę ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, że nowy wariant koronawirusa omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na Covid-19.

Z powodu zwiększonej liczby zakażeń oraz obaw wywołanych nowym wariantem koronawirusa kolejne państwa wymagają testu PCR przy wjeździe na swoje terytorium. Takie dodatkowe restrykcje czekają Polaków udających się do USA, Włoch, Szwajcarii, Portugalii, Norwegii, Grecji i na Cypr.