„Zamiast wprowadzać lockdown, należy korzystać z istniejących instrumentów. W szczególności nie powinniśmy zamykać szkół, ponieważ nasze dzieci już wiele ucierpiały z powodu utraty kontaktów społecznych i możliwości edukacyjnych” – powiedziała Aschenberg-Dugnus. „Faktem jest, że wyjściem z pandemii jest i pozostanie szczepienie. Dlatego robimy wszystko, aby rozszerzać ofertę szczepień oraz dawek przypominających”.

„To dobrze, że minister finansów Christian Lindner (FDP) i minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) zapewnili dostępność większej liczby szczepionek” – dodała ekspert. Podkreśliła, że „rząd federalny zreorganizował zarządzanie pandemią w bardzo krótkim czasie”, wprowadzając radę ekspertów ds. koronawirusa i poprawiając logistykę szczepień.

Reklama

„To ważne środki, które mają powstrzymać wariant Omikron” – podsumowała Aschenberg-Dugnus.

Minister zdrowia Niemiec wyklucza lockdown przed świętami Bożego Narodzenia

Federalny minister zdrowia Karl Lauterbach wykluczył wprowadzenie lockdownu w Niemczech przed świętami Bożego Narodzenia. "Nie, blokada jak w Holandii przed świętami - tego u nas nie będzie" - powiedział polityk w niedzielę w programie telewizji ARD "Bericht aus Berlin".

Jednocześnie ostrzegał przed wariantem Omikron: "Będziemy mieli piątą falę. Przekroczyliśmy krytyczną liczbę osób zainfekowanych Omikronem - więc tej fali nie da się już całkowicie zatrzymać" - dodał.

Szczepienia przypominające są zdaniem ministra teraz najważniejsze, aby spowolnić falę zakażeń Omikronem.

Lauterbach stwierdził, że "dzięki kampanii szczepień przypominających możemy rzeczywiście chronić tych, którzy w przeciwnym razie byliby szczególnie zagrożeni".

Również w wypowiedzi dla BILD TV Lauterbach stwierdził: "Wykluczam twarde zamknięcie teraz przed Bożym Narodzeniem. To jest jasne".

Minister zapytany o to, co będzie po okresie świątecznym, odparł: "Nie sądzę, żebyśmy mieli wtedy lockdown". Również w kontekście wariantu Omikron i piątej fali infekcji, Lauterbach uważa twarde zamknięcie za "mało prawdopodobne", ale nie chce niczego wykluczać.