Władze niemieckie zarządziły ograniczenia w okresie poświątecznym od 28 grudnia i stawianie większego nacisku na dystans społeczny. Od tego samego dnia prywatne spotkania zostaną ograniczone do 10 osób, kluby nocne zostaną zamknięte, a mecze piłki nożnej będą rozgrywać się bez widowni. Kanclerz Olaf Scholz podkreślił we wtorek, że "koronawirus nie ma przerwy świątecznej".

Także w Portugalii zostaną zamknięte bary i kluby nocne, jednak już od 26 grudnia. Ponadto od 9 stycznia praca zdalna będzie obowiązkowa, a spotkania na świeżym powietrzu będą ograniczone do 10 osób.

W Finlandii bary i restauracje będą zamknięte od godziny 22 w wigilię Bożego Narodzenia. Przez trzy tygodnie od 28 grudnia restauracje będą zamykane o godzinie 18, a liczba dostępnych miejsc zostanie ograniczona. Podróżni z krajów należących do strefy Schengen będą musieli okazać negatywny wynik testu na Covid-19.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wykluczył jakiekolwiek nowe obostrzenia w Anglii przed Bożym Narodzeniem, jednak Szkocja, Walia i Irlandia Północna ogłosiły ograniczenia dotyczące dystansu społecznego.

Reklama

Od czwartku w restauracjach w Szwecji możliwe będzie siedzenie jedynie przy stolikach, a nie przy barze, a obywatele są proszeni o pracę zdalną, jeśli tylko jest to możliwe.

Holandia już wprowadziła obostrzenia, ogłaszając w poniedziałek ścisły lockdown, podczas gdy - jak przekazał korespondent BBC Europe - inne kraje europejskie chcą opóźnić przywracanie regulacji związanych z epidemią Covid-19 do okresu poświątecznego.

Wedle najnowszych danych UE w Europie od początku wybuchu pandemii wykryto ponad 89 mln zakażeń i zmarło ok. 1,5 mln osób.

Omikron został po raz pierwszy zidentyfikowany w RPA w listopadzie, ale od tego czasu dynamicznie się rozprzestrzenił na świecie. Pierwsze badania sugerują, że może bardzo łatwo się rozprzestrzeniać. Jak podała BBC, nowy wariant został dotąd wykryty w 38 z 53 krajów europejskiego regionu WHO (uwzględniającego także Rosję i Turcję), a w kilku z nich Omikron stał się już wariantem dominującym.