Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że badania potwierdziły 53 420 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. To najwyższy dobowy wynik w pandemii.

"Porównując tydzień do tygodnia, mamy teraz wzrosty na poziomie już 111 proc. Dzisiejszy wynik to na pewno nie jest koniec tendencji wzrostowej" - powiedział dziennikarzom rzecznik resortu zdrowia komentując te dane. "Już po porannych danych widzimy. Godzinę temu mieliśmy już 10 tys. zakażeń zanotowanych tylko w dniu dzisiejszym" - podał. "Więc jutrzejszy wynik będzie porównywalny, jeżeli nie wyższy. Niestety" - dodał.

Reklama

"Widzimy, że teraz trzy województwa, w których znacząco rosną nam dane epidemiczne dotyczące liczby zakażonych, to woj. śląskie, woj. podlaskie i woj. łódzkie. Tam tydzień do tygodnia odnotowujemy wzrosty na poziomie 150 proc." - poinformował Andrusiewicz.

Wskazał, że "wariant omikoron niedługo osiągnie połowę wszystkich wariantów, które mamy obecne w Polsce". "Dzisiaj w wyniku sekwencjonowania mamy już 2464 próbki właśnie wariantu omikron, co stanowi 42 proc. wszystkich sekwencjonowanych próbek w Polsce. Widać, jak z dnia na dzień ten wariant stanowi coraz większą liczbę przypadków" - powiedział rzecznik.

"Epidemia nabiera tempa. Musimy być przygotowani na te wzrosty (liczby zakażeń SARS-CoV-2 - PAP) w najbliższych dniach, nawet powyżej 60 tys." - dodał.