Niedzielski bierze udział w posiedzeniu ministrów zdrowia państw UE.

„Oprócz krajów, które są sygnatariuszami tego oświadczenia, udało się przekonać kilka dodatkowych krajów do tego, żeby również poparły tę inicjatywę. Oczywiście będziemy teraz czekali na reakcję Komisji Europejskiej” – powiedział.

Zaznaczył, że miesięczny koszt sprawowania opieki zdrowotnej nad uchodźcami to setki milionów złotych. „Solidaryzm europejski nie powinien być tylko hasłem deklaratywnym, a powinien oznaczać realne finansowe wsparcie, bo Polska ponosi największe koszty, największy ciężar” – dodał.

Wskazał, że pomysł utworzenia oddzielnego mechanizmu finansowania kosztów opieki medycznej uchodźców poparły Niemcy.

Reklama

Mechanizm transferu pacjentów z Ukrainy do innych krajów

Minister zdrowia Adam Niedzielski we wtorek przekazał dziennikarzom w Brukseli, że jednym z postulatów Polski jest utworzenie na poziomie UE mechanizmu transferu pacjentów, którzy trafiają z Ukrainy, do innych krajów UE.

Niedzielski w Brukseli bierze udział w posiedzeniu ministrów zdrowia państw UE.

"Pacjenci, którzy trafiają do Polski z Ukrainy, którzy wymagają długoterminowego leczenia, którzy są chorzy przewlekle, w tym przypadku staramy się znaleźć możliwości przetransferowania tych pacjentów do innych krajów europejskich, tak żeby w Polsce ci pacjenci nie przebywali długo, żeby oczywiście były dostępne łóżka dla Polaków, ale żebyśmy też mogli przyjmować kolejnych uchodźców" - zaznaczył.

Dodał, że dotąd 26 takich pacjentów zostało przetransferowanych w ten sposób z Polski. "To są przed wszystkim pacjenci z chorobami nowotworowymi, którzy wymagają długoterminowego leczenia" - powiedział Niedzielski.(PAP)