Program "Przyjazne Osiedle"

W poniedziałek PiS przedstawił program "Przyjazne Osiedle".

"Na osiedlach z wielkiej płyty mieszka ponad 8 milionów Polaków. Cała Polska powinna być przyjazna dla ludzi. Nie chcemy lepszych i gorszych dzielnic. Chcemy, aby mieszkańcy tych osiedli mieli jak najlepszy standard życia i mieszkania. Nie chcieliśmy podziału na Polskę A i Polskę B; i sporo tu zrobiliśmy" - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym na Twitterze filmie. "Teraz chcemy jak najwyższego poziomu życia dla ludzi mieszkających w osiedlach z wielkiej płyty" - dodał.

Reklama

Premier podkreślił, że program "Przyjazne Osiedle" to przełom dla mieszkańców osiedli z wielkiej płyty. Przekazał, że program obejmuje rewitalizację tysięcy bloków, nową termoizolację, nowoczesne windy, nowe parki i miejsca odpoczynku dla rodzin. "Tylko rząd Prawa i Sprawiedliwości zrealizuje tak ambitny projekt" - podkreślił.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaznaczył, że program ma wyrównać szanse. "Dla nas Polska jest jedna. Każdy Polak ma prawo do godnych warunków życia. Dlatego przedstawiamy nowe Konkrety PiS" - napisał w poniedziałek na Twitterze.

"Zmieńmy oblicza bloków z wielkiej płyty"

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wskazał, że "nowy Program PiS to program mieszkaniowy dla bloków z tzw. wielkiej płyty!" "To tkanka miejska, która wpisała się na dobre w krajobraz naszych miast. Wychowaliśmy się w takich blokach. Kilka milionów osób zasługuje na komfortowe mieszkanie w lepszych warunkach" - napisał na Twitterze Buda. Jak dodał, "mamy szanse uczynić te miejsca na miarę XXI wieku". "Nowe tereny zielone, place zabaw i miejsca wypoczynku, parkingi, windy, modernizację termo i akustyczna. Zmieńmy oblicza bloków z wielkiej płyty" - podkreślił Buda.

Jak oceniła na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, nowy program PiS ma "na celu poprawić jakość życia Polaków" m.in. poprzez modernizację i rewitalizację osiedli oraz bloków z tzw. wielkiej płyty.

Poprawa sytuacji mieszkaniowej 8 mln Polaków

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podkreślił, że choć "bloki z wielkiej płyty często wymagają remontu", to "wykorzystanych przy ich budowie rozwiązań mogliby się uczyć deweloperzy, którzy zabudowują za zgodą samorządów każdy metr działki". Dodał na Twitterze, że "Przyjazne Osiedle" to plan na poprawę sytuacji mieszkaniowej 8 mln Polaków.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller zaznaczył na Twitterze, że program "Przyjazne Osiedle" "PiS pisze wspólnie z Polkami i Polakami". "W rozmowach często słyszeliśmy obawy, które dotyczyły stanu i przyszłości osiedli oraz bloków z tzw. wielkiej płyty. Wychodzimy naprzeciw tym trudnościom. Zobowiązujemy się do stworzenia programu +Przyjazne osiedle+" - dodał.

Wyjaśnił, że zakłada on inwestycje rządowe w osiedla z wielkiej płyty, które powstały wiele lat temu.

"Zależy nam, aby mieszkańcy żyli tam w odpowiednich warunkach dostosowanych do aktualnych potrzeb" - podkreślił.

Program wyborczy PiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński informował w niedzielę w Kielcach, że od poniedziałku jego formacja rozpocznie prezentowanie swojego programu wyborczego.

"W sobotę (9 września - PAP) w Końskich odbędzie się całościowa prezentacja programu PiS" - przekazał PAP rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta