"Jak Stambuł może być droższy od Manhattanu?" - pytała retorycznie w wywiadzie Erkan, odnosząc się do swojego poprzedniego miejsca pracy w USA. 44-letnia kobieta była wcześniej dyrektorką w amerykańskich bankach First Republic Bank oraz Goldman Sachs.Decyzją prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana nową prezes tureckiego banku narodowego została w czerwcu 2023 roku. Jest pierwszą w historii kraju kobietą na tym stanowisku.

Ile zarabia prezes banku centralnego?

Prezes banku centralnego, jako wysokiej rangi urzędnik państwowy, zarabia 161 tys. lir tureckich brutto (ponad 5,5 tys. dolarów) bez dodatków, podczas gdy płaca minimalna w kraju wynosi 11 402 lir (393 dolarów).

Erkan zasugerowała zwiększenie liczby lokali socjalnych jako rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego w Stambule i dodała, że "jedna osoba nie powinna mieć 10 domów".

Reklama

Według badania przeprowadzonego przez grupę BETAM średnie miesięczne ceny wynajmu wzrosły w Turcji o 117 proc. w ciągu jednego roku. W niektórych prowincjach dotkniętych trzęsieniem ziemi czynsze wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu z okresem sprzed trzech miesięcy.

Globalny indeks cen mieszkań międzynarodowej firmy doradczej Knight Frank podaje, że Ankara, Izmir i Stambuł to prowincje o najwyższym wzroście cen mieszkań spośród 150 regionów na świecie: odpowiednio 135,3 proc., 133 proc. i 127,3 proc. (PAP)