Wiele osób w ramach odpowiedzi na pytanie o miasto w Polsce z najdroższymi mieszkaniami, bez wahania wskazałoby Warszawę. Rzeczywiście, stolica jest polską metropolią z najwyższymi cenami metrażu. Jeżeli jednak rozciągniemy analizę na wszystkie miasta z prawami powiatu, to wyniki stają się mniej oczywiste. Warto sprawdzić, gdzie Główny Urząd Statystyczny odnotował średnie ceny za 1 mkw. mieszkań jeszcze wyższe niż w Warszawie.

GUS dopiero niedawno podał średnie ceny mieszkań sprzedawanych w 2022 r. Te dane mimo długiego oczekiwania zasługują jednak na uwagę, ponieważ mówimy o średnich stawkach za 1 mkw. z aktów notarialnych. Poza tym GUS jako jedyny podaje wyniki dla 380 powiatów i miast na prawach powiatu. Po przeanalizowaniu cen mieszkań sprzedanych przez cały miniony rok okazało się, że najwyższe średnie stawki za 1 mkw. odnotowano w następujących miastach na prawach powiatu:

ikona lupy />
Średnia cena lokali sprzedanych w 2022 roku / Rynekpierwotny.pl

Wynik dotyczący całego powiatu tatrzańskiego (12 579 zł/mkw.) sugeruje, że po uwzględnieniu Stolicy Tatr, Warszawa mogłaby spaść na trzecie miejsce podium. Nie mamy jednak danych z samego Zakopanego.

Reklama

Najniższe ceny mieszkań

Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl, zainteresowanie mogą wzbudzać również miasta na prawach powiatu z najniższą średnią ceną 1 mkw. nowych i używanych mieszkań. Swoisty mini-ranking dziesięciu „najtańszych” miast na prawach powiatu (z minionego roku) wygląda następująco:

Ceny

Wynik dotyczący Bytomia nie wzbudza zaskoczenia, ponieważ ten ośrodek miejski już od 2010 r. otwiera listę miast na prawach powiatu z najtańszymi mieszkaniami.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl