"Oczywiście obie Ameryki są w tej chwili największym obszarem zapalnym (...), ale widzimy też przyspieszanie (pandemii) w Afryce" - oznajmił Ryan w rozmowie ze stacją radiową Newstalk z jego rodzinnej Irlandii.

Podkreślił, że szczególnie niepokoi go sytuacja w Afryce, i ostrzegł, że nawet biorąc pod uwagę pewne dobrze rokujące badania w tym kierunku, opracowanie szczepionki na koronawirusa zajmie jeszcze dużo czasu.

Reklama

"Ponadto, nawet w Europie - o ile na Zachodzie choroba jest już pod kontrolą - wciąż widzimy niepokojące trendy na południu Europy i na Bałkanach. (...) Wymaga to stałej czujności" - dodał.

Dzień wcześniej 350 serbskich lekarzy nazwało sytuację w kraju „katastrofą zdrowotną” i wezwało rząd do wymiany sztabu kryzysowego prowadzącego walkę z koronawirusem. W ostatnich dniach w Serbii przybywało około 350 zakażeń dziennie.

Również we wtorek przed szybkim wzrostem liczby zakażeń na Bałkanach i ryzykiem "importowania" koronawirusa z tych krajów ostrzegł kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Dodał, że zostanie zaostrzony obowiązek przeprowadzania testów u osób przybywających z Bałkanów, a kwarantanny będą staranniej monitorowane.

Kontrole przeprowadzane na granicach będą bardziej rygorystyczne w związku z ryzykiem pojawienia się zakażeń z Bałkanów - zapowiedział kanclerz.