Jak poinformowano na stronie internetowej uczelni, według analityków "Ukraina jest na drodze do najgorszego scenariusza rozprzestrzeniania się Covid-19".

"Jeśli obecna sytuacja się nie zmieni, to już za dwa tygodnie, w listopadzie, dzienna liczba wykrytych nowych chorych sięgnie 10 000. Obciążenie systemu opieki zdrowotnej będzie maksymalne i wytrzyma on tylko w takim wypadku, jeśli już teraz wprowadzone będą kompleksowe ograniczenia w obwodach z aktywnym rozprzestrzenianiem się (koronawirusa)" - oznajmił Jurij Hanyczenko z Kijowskiej Szkoły Ekonomii.

Eksperci podkreślają, że obecnie w żadnym regionie kraju sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa nie jest pod kontrolą. Najgorsza sytuacja epidemiczna jest w siedmiu obwodach: charkowskim, sumskim, chmielnickim, tarnopolskim, połtawskim, rówieńskim i żytomierskim. "Za dwa tygodnie w tych regionach sytuacja dla systemu opieki zdrowotnej może być krytyczna" - alarmują.

Według nich przy obecnym poziomie zachorowalności na Ukrainie należy przeprowadzać co najmniej 100 tys. testów PCR dziennie. Zaznaczają, że pod względem testowania i wykrywania chorych na Covid-19 Ukraina znajduje się na ostatnim miejscu w Europie.

Minionej doby w kraju tym potwierdzono 5062 infekcje, a przeprowadzono ok. 30 tys. testów metodą PCR.

Ogółem od początku epidemii zakażenie koronawirusem wykryto na Ukrainie u 281 239 osób, zmarło 5302 chorych, a wyzdrowiało 119 650 pacjentów. Liczba aktywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 wynosi obecnie 156 287.