„Nawet jeśli wskaźniki epidemiczne utrzymują się na wysokim poziomie, to ich analiza sugeruje, że szczyt epidemii drugiej fali został przekroczony” - wyjaśniła SPF w piątkowym oświadczeniu towarzyszącemu publikacji cotygodniowej aktualizacji danych epidemicznych.

Od trzech dni spada liczba chorych z Covid-19 we francuskich szpitalach. Według SPF na poprawę sytuacji wpłynęło wprowadzenie kwarantanny, godziny policyjnej i innych obostrzeń sanitarnych.

„Współczynnik (reprodukcji wirusa) R był poniżej 1 od kilka dni, co świadczy o spowolnieniu krążenia koronawirusa” - poinformował w czwartek wieczorem wysoki przedstawiciel ministerstwa zdrowia Jerome Salomon. Według jego danych wskaźnik ten oscyluje obecnie między 0,75 a 0,89. R powyżej 1 oznacza, że epidemia się rozwija.

„Jesteśmy na dobrej drodze” – zapewnił w piątek premier Jean Castex, przebywając z wizytą w regionie Bretanii.

Potwierdził, że rząd rozważa wprowadzenie nowych protokołów sanitarnych przystosowanych i uzgodnionych z przedstawicielami branż pod kierunkiem ministra gospodarki i finansów Bruno Le Maire’a. Le Maire jest zwolennikiem złagodzenia reguł lockdownu dla biznesu.

Castex stwierdził, że w przyszłym tygodniu podjęte zostaną decyzje, czy „zrobić następny krok”. Nie należy jednak rezygnować z środków ostrożnościowych i „opuszczać gardy” – zastrzegł.

W czwartek wieczorem minister zdrowia Olivier Veran podkreślał, że kwarantanna powinna zostać zachowana mimo poprawy wskaźników epidemicznych.

Szef Rady Naukowej Jean-Francois Delfraissy wskazał w wywiadzie dla dziennika „Le Monde” w piątek, że „szereg dowodów sugeruje, że jesteśmy w szczycie epidemii lub w pobliżu szczytu w niektórych regionach kraju, jest jednak trochę za wcześnie, aby stwierdzić z całą pewnością, czy szczyt jest za nami”.

We wtorek prezydent Emmanuel Macron wygłosi orędzie na temat sytuacji epidemicznej w kraju i ewentualnego luzowania niektórych obostrzeń.