Socjolodzy niezależnego ośrodka wskazują, że podobne wyniki uzyskali w sierpniu i październiku, jeszcze przed rozpoczęciem szczepień krajową szczepionką Sputnik V. W sierpniu 36 proc. Rosjan wyrażało gotowość poddania się zabiegowi, w październiku - 38 procent. Taki sam wynik - 38 proc. - socjolodzy Centrum Lewady uzyskali w najnowszym sondażu z grudnia.

Głównymi przyczynami, dla których Rosjanie nie chcą się obecnie szczepić, jest oczekiwanie na zakończenie badań nad szczepionką Sputnik V (30 proc.) i obawa przed skutkami ubocznymi (26 proc.).

12 proc. ankietowanych, którzy nie chcą się szczepić, wskazało, że ma przeciwskazania do takiego zabiegu. Tyle samo uznało, że "szczepienie się na koronawirusa nie ma sensu". Kolejnych 10 proc. powiedziało, że w ogóle jest przeciwko wszelkim szczepieniom.

Z sondażu wynika, że więcej zwolenników szczepień jest w starszych grupach wiekowych. Większą gotowość zaszczepienia się wyrażają zwolennicy prezydenta Rosji Władimira Putina, a wśród jego przeciwników większość nie jest gotowa się szczepić. Więcej chętnych do skorzystania ze Sputnika V jest wśród osób, dla których głównym źródłem informacji jest telewizja. Ci, którzy wiadomości czerpią z internetu uważają, że trzeba wstrzymać się ze szczepieniem.

Ogółem 57 proc. Rosjan boi się zakażenia koronawirusem, a 41 proc. nie ma takich obaw. W większym stopniu obawę przed zakażeniem odczuwają osoby starsze.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji od początku pandemii wzrosła w poniedziałek do 3 078 035, po wykryciu 27 787 nowych przypadków w ciągu ostatniej doby. Zmarło w ciągu minionych 24 godzin 487 pacjentów z Covid-19. Od początku epidemii odnotowano 55 265 przypadków śmiertelnych choroby.