• Miasto składać się będzie z połączonych ze sobą społeczności zwanych modułami miejskimi
  • Linia nie będzie miała samochodów ani ulic
  • To element zeroemisyjnego projektu Neom, czyli Nowej Przyszłości
  • Budowa linii rozpocznie się w tym roku
  • Czysta energia zostanie wykorzystana do zasilania miasta

Muhammad ibn Salman, książę Arabii Saudyjskiej, ujawnił plany 170-kilometrowego bezemisyjnego miasta dla miliona ludzi. W Linii nie będzie ani samochodów, ani ulic, a wszyscy mieszkańcy będą mieszkać w odległości pięciu minut spacerem od najważniejszych obiektów. Ibn Salman opisuje tę inwestycję jako „rewolucję cywilizacyjną, która stawia człowieka na pierwszym miejscu”.

Jak pisze portal Dezeen, mega-miasto o długości 170 km będzie się składać z połączonych ze sobą społeczności – zwanymi „modułami miejskimi” – i połączy wybrzeże Morza Czerwonego z północno-zachodnią częścią Arabii Saudyjskiej.

Miasto Nowej Przyszłości

Będzie ono częścią projektu Neom – w pełni zautomatyzowanego, futurystycznego regionu o wartości 500 miliardów dolarów. Obejmie Arabię Saudyjską, Jordanię i Egipt oraz będzie w całości zasilany energią odnawialną. Neom oznacza „Nową Przyszłość”. Według Ibn Salmana, który jest również prezesem zarządu spółki Neom, budowa Linii rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 roku.

W mieście nie będzie samochodów ani ulic, a wszystko, czego potrzebują jego mieszkańcy, będzie dostępne w ciągu pięciu minut spacerem. „Szybki transport, media, infrastruktura cyfrowa i logistyka będą płynnie zintegrowane w dedykowanych przestrzeniach biegnących w niewidocznej warstwie wzdłuż linii” – powiedział Ibn Salman.

Kręgosłup 170-km metropolii

Plany przedstawiają pojazdy napędzane przez sztuczną inteligencję, linię metra i szybki transport towarowy umieszczony pod ziemią. Naziemna strefa będzie „warstwą pieszą”, a podziemnie ma działać „warstwa usługowa” infrastruktury oraz jeszcze głębsza „warstwa rdzeniowa” dla transportu.

„Warstwa rdzeniowa” niczym kręgosłup połączy różne społeczności, które zgodnie z przewidywaniami będą liczyć milion mieszkańców. Ów kręgosłup ma rozciągać się na przestrzeni 170 kilometrów. Transport z jednego końca linii do drugiego nie będzie trwał dłużej niż 20 minut, jak twierdzą deweloperzy Neom.

Ibn Salman przedstawia projekt jako odpowiedź na problemy związane z zanieczyszczeniami i wypadkami drogowymi. Według niego do roku 2050 czas dojazdów do pracy podwoi się. „Do 2050 r. miliard ludzi będzie musiało się przenieść z powodu rosnącej emisji CO2 i poziomu morza, a 90 proc. ludzi oddycha zanieczyszczonym powietrzem” – mówi następca tronu Arabii Saudyjskiej.

„Dlaczego mamy poświęcać przyrodę dla naszego rozwoju? Dlaczego siedem milionów ludzi miałoby umierać każdego roku z powodu zanieczyszczenia? Dlaczego mielibyśmy tracić milion ludzi rocznie z powodu wypadków drogowych?” – dodaje.

Moduły napędzane sztuczną inteligencją

Transport napędzany przez sztuczną inteligencję będzie możliwy dzięki masowemu wykorzystywaniu danych. Programiści Linii oświadczyli, że społeczności będą „kognitywne” i napędzane przez SI, która będzie „stale uczyć się przewidywanych sposobów na ułatwienie życia”. Budynki będą pochłaniały dwutlenek węgla, a mają być zasilane czystą energią.

Projekt Neom został ogłoszony w 2017 roku i jest częścią wizji Arabii Saudyjskiej na rok 2030 – celem jest dywersyfikacja gospodarki i zmniejszenie uzależnienia od ropy naftowej. Obszar ten będzie zamieszkiwany przez więcej robotów niż ludzi, a także będzie zasilany przez panele słoneczne i farmy wiatrowe. W 2018 roku brytyjski architekt Norman Foster, który zasiadał w zarządzie Neom, tymczasowo zawiesił swoje zaangażowanie w projekcie po zamordowaniu dziennikarza Jamala Khashoggi.