Podczas konferencji prasowej w Lizbonie Costa przyznał, że jego rząd nie ma już pewnych terminów likwidowania obowiązujących od stycznia restrykcji, wprowadzonych wraz z nadejściem trzeciej fali koronawirusa. Jako mało prawdopodobne uznał też luzowanie obostrzeń przed początkiem kwietnia.

Zaznaczył, że rząd Portugalii przygotowuje się do ponownego otwarcia placówek oświatowych, które w najbliższych dniach otrzymają od ministerstwa oświaty 7 mln euro na zakup masek ochronnych i żeli do dezynfekcji rąk.

Deklaracje premiera zbiegły się z opublikowanym w piątek przez dziennik “Publico” wywiadem, w którym Costa potwierdził pogarszającą się sytuację gospodarczą kraju wraz z koronakryzysem. Przyznał, że walka z epidemią jest bardzo kosztowna, a kolejnymi ofiarami Covid-19 będą firmy oraz ich załoga.

“W dniu, w którym wyzdrowieje ostatni pacjent chory na Covid-19 będziemy mieć ponad 400 tys. bezrobotnych, a także liczne bankructwa wśród spółek” - dodał, przypominając o poprawiającej się sytuacji portugalskiej służby zdrowia i rosnących zdolnościach do szczepień.

W piątek służby medyczne Portugalii uruchomiły centrum szczepień przeciwko koronawirusowi w Lizbonie, w którym w ciągu jednego dnia dawki szczepionek może przyjąć ponad 5000 osób.