Według szwedzkiej gazety, która powołuje się na dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w Europie liczba zakażeń Covid-19 per capita jest obecnie wyższa jedynie w Serbii, na Węgrzech, w Estonii oraz w Czechach. Jednocześnie - jak zauważa autor artykułu - mniej ponuro wyglądają statystyki ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Na początku marca Szwecja odnotowywała 32 zgony na milion mieszkańców, podczas gdy średnia w Europie wynosiła 51. Zdaniem głównego epidemiologa Szwecji Andersa Tegnella mniejsza liczba zgonów "ma najpewniej związek z zaszczepieniem mieszkańców domów opieki".

Wysoki wskaźnik zakażeń na Covid-19 i rosnąca liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii (291 pacjentów, wzrost o 27 w ciągu tygodnia) nie spowodował wprowadzenia przez władze radykalnych restrykcji. Tegnell powiedział we wtorek, że nowe obostrzenia nie są planowane na święta wielkanocne.

W czwartek minister edukacji Anna Ekstroem ogłosiła decyzję o wznowieniu stacjonarnej nauki w szkołach średnich. "Szkoła jest miejscem o wysokim znaczeniu społecznym, a każdy dzień fizycznej obecności jest ważny" - tłumaczyła. Jednocześnie wyraziła nadzieję, że powrót uczniów nie spowoduje rozluźnienia sanitarnego. "Będziemy zachęcać do lekcji na świeżym powietrzu" - dodała.

Komentator polityczny Szwedzkiego Radia Tomas Ramberg określił decyzję o powrocie uczniów do szkół jako "zaskakującą". "To odważny krok, biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną oraz brak przestrzegania zaleceń przez ludzi" - uważa Ramberg.

Władze Szwecji, które podczas pierwszej fali epidemii w 2020 roku nie zdecydowały się na zamknięcie społeczeństwa, od stycznia obecnego roku wprowadziły pierwsze radykalne restrykcje. Zakazano sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych po godz. 20, a także znacznie ograniczono liczbę osób mogących przebywać w sklepach. Na granicach od podróżnych wymagany jest negatywny test na Covid-19. Po roku dyskusji zalecono stosowanie maseczek. Rząd przygotował także przepisy umożliwiające zamykanie działalności gospodarczej.