Sekretarz stanu Antony Blinken i inni czołowi doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Bidena spotkali się w czwartek w Waszyngtonie z szefem Mossadu.

Dwugodzinne spotkanie było drugim w tym tygodniu spotkaniem w Waszyngtonie z udziałem wyższych urzędników z obu krajów podczas których Izrael wyraził swój niepokój w związku z trwającymi pośrednimi negocjacjami nuklearnymi między Iranem a Stanami Zjednoczonymi w Wiedniu - informuje AP.

Reklama

Chociaż omawiano też inne kwestie, Izrael wykorzystał czwartkowe spotkanie do "wyrażenia silnych obaw" o nukleraną politykę Iranu.

Blinken wziął udział w czwartkowym spotkaniu wraz ze swoją nowo mianowaną zastępczynią Wendy Sherman, doradcą prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'iem Sullivanem oraz dwoma innymi wyższymi urzędnikami, Brettem McGurkiem z Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Derekiem Cholletem z Departamentu Stanu.

Izrael reprezentowali szef Mossadu Yossi Cohen i izraelski ambasador w Stanach Zjednoczonych Gilad Erdan.

Departament Stanu odmówił komentarza na temat spotkania, a nawet potwierdzenia, że miało miejsce, ale oświadczył, że administracja Bidena jest zobowiązana do koordynacji i przejrzystości w kontaktach z Izraelem podczas prowadzenia negocjacji z Iranem. (PAP)

wr/