Od czasu objęcia urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena, liczba operacji amerykańskich okrętów wojennych na morzach wokół Chin wzrosła o 20 proc., zaś aktywność amerykańskich samolotów rozpoznawczych wzrosła o 40 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - powiedział rzecznik chińskiego ministerstwa obrony Wu Qian na konferencji prasowej w czwartek.

„Wzywamy stronę amerykańską do ścisłego ograniczenia działań sił wojskowych, przestrzegania przepisów, w tym zasad zachowania dotyczących bezpieczeństwa w powietrzu i na morzu oraz międzynarodowych przepisów dotyczących zapobiegania zderzeniom na morzu, i podobnych niebezpiecznych incydentów” - powiedział Wu.

Reklama

Poproszona o komentarz Rada Bezpieczeństwa Narodowego skierowała agencję Reuters'a do Departamentu Obrony USA, który odmówił komentarza.

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych na początku tego miesiąca opublikowała na swojej stronie internetowej zdjęcie amerykańskiego niszczyciela pocisków kierowanych USS Mustin, obserwującego, jak chiński lotniskowiec Liaoning wykonuje ćwiczenie.

Wu powiedział, że USS Mustin ingerował w chińskie manewry i zagroził swobodzie nawigacji obu statków i bezpieczeństwu ich załóg.

Powiedział, że okręty chińskiej marynarki wojennej ostrzegły Mustina, a Pekin złożył formalną skargę do Stanów Zjednoczonych w tej sprawie.

Przypominając o 715 miliardach dolarów amerykańskich w budżecie na obronę, który według administracji Bidena zostanie wykorzystany przede wszystkim na sprostanie wyzwaniu Chin, Wu powiedział, że niektórzy urzędnicy USA cierpią z powodu „prześladowczych złudzeń”. Powiedział, że „ich szum” dotyczący rzekomego zagrożenia ze strony Chin może stać się samospełniającą się przepowiednią.

Chińska marynarka wojenna oświadczyła na początku kwietnia, że ćwiczenia jej lotniskowców w pobliżu Tajwanu staną się rutyną. W odpowiedzi na to oświadczenie amerykański okręt wojenny przepłynął przez Cieśninę Tajwańską. (PAP)

wr/