"Nasze relacje z Rosją są na najniższym poziomie od zimnej wojny. Agresywne działania Moskwy są zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. NATO pozostaje wierne swojemu dwutorowemu podejściu: gotowości do obrony i dialogu. Utrzymamy silną obronę, jednocześnie pozostając gotowi do rozmowy" - powiedział Stoltenberg.

"W epoce globalnej rywalizacji Europa i Ameryka Północna powinny trzymać się razem w NATO. Żeby bronić naszych wartości i naszych interesów. Zwłaszcza w czasach, gdy reżimy autorytarne, takie jak Rosja i Chiny, rzucają wyzwanie porządkowi międzynarodowemu opartemu na zasadach" - dodał.

Rosnące w siłę Chiny tworzą wyzwania dla bezpieczeństwa sojuszników NATO

Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział na konferencji, że rosnące w siłę Chiny tworzą wyzwania dla bezpieczeństwa sojuszników NATO. Zaznaczył, że przywódcy Sojuszu mają też obawy co do wykorzystywania przez Chiny dezinformacji.

Szef NATO powiedział, że rosnące w siłę Chiny tworzą wyzwania dla bezpieczeństwa sojuszników NATO. "Przywódcy zgodzili się, że musimy uwzględnić te wyzwania razem" - powiedział.

Dodał, że polityka Chin stoi w sprzeczności z fundamentalnymi wartościami zawartymi w Traktacie Waszyngtońskim. "Chiny szybko rozwijają arsenał nuklearny" - zaznaczył, dodając, że nie można zapominać też, iż Pekin współpracuje militarne z Rosją.