Szef MSZ Zbigniew Rau był pytany w czwartek w TVN24 o swoje spotkanie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Spotkanie to było poświęcone głównie przewodnictwu Polski w OECD.

"Tych kwestii, które dominują w bilateralnych relacjach Polski i Rosji jest dużo. One w żaden sposób nie dominowały w naszym spotkaniu, pojawiły się na jego zakończeniu, nie mieliśmy możliwości szerszego ich omówienia, w zasadzie tylko je zasygnalizowaliśmy" - powiedział Rau, pytany o konkluzje spotkania.

"Tym samym nie były to rozmowy w kwestiach bilateralnych w żaden sposób konkluzywne, więc jest za wcześnie, żeby o nich mówić" - dodał szef MSZ.

Zapowiedział, że będzie jeszcze jedno spotkanie z Sergiejem Ławrowem, poświęcone kwestiom bilateralnym i dojdzie do niego jeszcze przed objęciem przez Polskę przewodnictwa w OBWE, czyli jeszcze w tym roku.

Reklama

Minister przyznał też, że tematem jego rozmów w Nowym Jorku była "presja migracyjna" ze strony władz Białorusi. Rau dodał, że spotkał się m.in. z przedstawicielami państw arabskich. "Staram się prosić moich rozmówców (...), żeby tych młodych ludzi zniechęcać do takich przedsięwzięć" - powiedział. "Wbrew zapewnieniom strony białoruskiej, one nie mogą skończyć się sukcesem. Te moje prośby spotykają się z pełnym zrozumieniem moich rozmówców" - powiedział Rau.

Polska obejmie przewodnictwo w OECD w 2022 roku. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz