„Ukraina walczy o wartości zachodnie i konieczne jest zapewnienie jej wszelkiego rodzaju pomocy politycznej, gospodarczej i wojskowej” – czytamy w komunikacie. Podkreśla się w nim, że „aktywne działanie sojuszników, konkretne wsparcie dla wzmocnienia zdolności Ukrainy do samoobrony jest najlepszym środkiem odstraszającym przed rosyjską agresją”.

„Kraje bałtyckie oraz Polska są i pozostaną jednymi z najbliższych zwolenników suwerenności i wolności Ukrainy” - zaznaczono.

Według komunikatu, „podczas spotkania jednomyślnie uznano, że ultimatum Rosji wobec Zachodu jasno pokazało dążenie Rosji do zrewidowania powojennej europejskiej architektury bezpieczeństwa i porządku światowego opartego na poszanowaniu praw człowieka, prawa i umów międzynarodowych”.

Podczas spotkania podkreślono, że „teraz ważniejsza niż kiedykolwiek jest obrona wartości, które są niezbędnym ogniwem łączącym zachodnich sojuszników, gwarantując pokój i stabilność”.

Reklama

„Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec powstawaniu nowych linii podziału w Europie” – głosi komunikat.

W związku z dużą koncentracją wojsk Rosji przy granicy z Ukrainą oraz przerzucania rosyjskich sił na Białoruś w czwartek w urzędzie prezydenta Litwy spotkali się główni doradcy prezydentów Polski i państw bałtyckich. W konsultacjach uczestniczyli m.in. szef biura bezpieczeństwa narodowego Paweł Soloch i szefa biura polityki międzynarodowej kancelarii prezydenta RP Jakub Kumoch.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mal/