Prezydent USA przebywa od piątku w Polsce. W sobotę Biden spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, odwiedzi też punkt nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy na Stadionie Narodowym; po godz. 17.30 wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Reklama

Liderka białoruskiej opozycji pytana przez PAP podczas konferencji prasowej w Warszawie o znaczenie wizyty prezydenta USA powiedziała, że pokazuje ona rolę Polski. "Wizyta Joe Bidena pokazuje, jak ważną rolę odgrywa Polska w obecnej sytuacji w regionie. Polska jest odważna, jest słyszalna i Polska rozumie, jak istotne jest posiadanie normalnych sąsiadów" - podkreśliła Cichanouska.

Jak dodała, Joe Biden przybył do Warszawy, aby rozmawiać z polskimi władzami o sytuacji bezpieczeństwa i kolejnych możliwych krokach w związku sytuacją na Ukrainie.

W kontekście wojny na Ukrainie Cichanouska poinformowała, że część Białorusinów aktywnie włącza się w walkę i utrudnianie przemieszczania się wojskom rosyjskim przebywającym na Białorusi. "Białorusini podejmują konkretne działania, jak zakłócanie białoruskich systemów kolejowych powodując w konsekwencji zatrzymanie pociągów czy przekazywanie zdjęć i informacji o rosyjskich kolumnach wojskowych zmierzających na Ukrainę" - zauważyła.

"Robimy co w naszej mocy, aby pomóc Ukraińcom. Wiemy, że losy Ukrainy i Białorusi jest ze sobą ściśle związane" - dodała.