W niedzielnej II turze wyborów prezydenckich we Francji zwyciężył ubiegający się o reelekcję prezydent Macron, uzyskując 57,6 proc głosów; na szefową Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen zagłosowało 42,4 proc. wyborców – wynika z sondażowych rezultatów, podanych przez Instytut Elabe i SFR dla stacji BFM TV z godz. 20, tuż po zamknięciu lokali wyborczych.

Reklama

"Możemy liczyć na Francję w ciągu najbliższych pięciu lat" - ocenił Charles Michel.

"Oczekuję kontynuowania naszej doskonałej współpracy" - zapowiedziała Ursula von der Leyen.

"Serdecznie gratuluję Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich i reelekcji. W ostatnich miesiącach spotykaliśmy się wielokrotnie i bardzo cieszę się, że będziemy mogli kontynuować dialog Polski i Francji. Mes félicitations, cher @Emmanuel Macron!” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

"Gratulacje @Emmanuel Macron. Dzięki Twojej wygranej będzie więcej Europy w Europie. I mniej Rosji. A już niedługo nadejdzie taki dzień, że będziemy mieli Paryż w Warszawie" – ocenił na Twitterze Donald Tusk.

"Każde wybory są świętem demokracji. Nawet po najbardziej gorącej kampanii przychodzi czas żmudnej pracy. Polska i Francja mają wiele wspólnych wyzwań i wspólnych interesów. Przed nami czas pracy nad nimi. Przyszłość Europy leży w naszych rękach. Gratuluję zwycięstwa @Emmanuel Macron” – przekazał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

"Gratulacje dla Emmanuela Macrona z powodu reelekcji jako prezydenta Francji. Francja jest jednym z naszych najbliższych i najważniejszych sojuszników. Cieszę się na dalszą współpracę w kwestiach, które mają największe znaczenie dla naszych dwóch krajów i dla świata" - zaznaczył brytyjski premier Boris Johnson na Twitterze zarówno po angielsku, jak i francusku.

“Z wielkim entuzjazmem oczekuję dalszej współpracy w ciągu najbliższych kilku lat” - napisał na swoim koncie na Twitterze premier socjalistycznego rządu Portugalii zwracając się do Macrona.

“Francuzi po raz kolejny udowodnili swoje przywiązanie do projektu europejskiego” - odnotował Antonio Costa, zaznaczając, że liczy na to, że Macron po reelekcji będzie bronił “różnorodności, bezpieczeństwa, walczył ze zmianami klimatu i zaangażuje się w budowanie humanistycznej, sprawiedliwej, zielonej oraz dostatniej Europy”.

“Ma to fundamentalne znaczenie w wymagających czasach, w których znajduje się nasz kontynent oraz świat” - napisał szef rządu Portugalii.

Zwycięstwo prezydenta Emmanuela Macrona w wyborach to "znakomita wiadomość dla całej Europy" - oświadczył w niedzielę premier Włoch Mario Draghi.

Szef rządu w komunikacie ogłoszonym na Twitterze podkreślił, że Włochy i Francja są razem zaangażowane z innymi partnerami na rzecz budowy "silniejszej, bardziej spójnej i sprawiedliwej Europy, zdolnej odgrywać pierwszoplanową rolę, by stawić czoła wielkim wyzwaniom naszych czasów, począwszy od wojny na Ukrainie".

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez pogratulował Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w niedzielnych wyborach prezydenckich we Francji, wskazując, że wygrana ta jest "wiktorią całej Europy".

W swoim wpisie w języku francuskim oraz hiszpańskim Sanchez zaznaczył, że w niedzielny wieczór “wygrała Europa”, a także demokracja.

“Obywatele wybrali Francję zaangażowaną na rzecz wolnej, silnej i sprawiedliwej Europy” - napisał szef centrolewicowego rządu Hiszpanii.