Według portalu do piątkowego wieczora Dmochowski, ambasador ds. misji specjalnych urzędującego przewodniczącego OBWE, a także Mayr-Harting, specjalny przedstawiciel OBWE ds. Naddniestrza spotkają się w Kiszyniowie z władzami Mołdawii.

Przedstawiciele OBWE mają zapoznać się z sytuacją w Naddniestrzu po trwających pomiędzy 25 a 27 kwietnia incydentach w tym regionie, m.in. ostrzelaniu resortu bezpieczeństwa w Tyraspolu i wysadzeniu dwóch anten radiowych.

Z informacji Stiri wynika, że zgoda władz w Tyraspolu, gdzie siedzibę mają urzędy separatystów, na wizytę przedstawicieli OBWE zapadła w czwartek po rozmowach władz Mołdawii i Naddniestrza. Było to, jak odnotowują media w Kiszyniowie, pierwsze spotkanie obu stron po rozpoczętej w poniedziałek serii eksplozji w Naddniestrzu.

Podczas wizyty w Kiszyniowie przedstawiciele OBWE mają odbyć spotkania z ambasadorami Rosji, Ukrainy, USA i UE w Mołdawii, którzy są mediatorami i obserwatorami w negocjacjach pomiędzy Kiszyniowem a Tyraspolem.

Według portalu Stiri misja OBWE planuje przeprowadzenie kolejnej rundy negocjacji w sprawie bezpieczeństwa w Naddniestrzu w maju w Warszawie.