Jak powiedział w rozmowie z rumuńskimi mediami, m.in. radiem Digi FM, odpowiedzialny za zasoby wodne tego kraju minister Tanczos Barna, w tym tygodniu rząd wyda dyspozycje zwiększające liczbę gmin zobowiązanych do oszczędzania wody.

Sprecyzował, że zgodnie z obowiązującymi w Rumunii przepisami rolnicy zostali zobowiązani do pobierania podczas suszy wody z cieków wodnych w taki sposób, aby nie wyhamować biegu rzeki. Dodał, że do sytuacji takiej blokady doszło w ostatnich dniach w pobliżu miasta Braszów, w centrum kraju.

“Rolnicy zamierzający nawadniać swoje tereny wodą z rzek i jezior powinni najpierw skontaktować się z powiatowymi oddziałami agencji (ds. zasobów wodnych – PAP)” - wyjaśnił minister Barna, zaznaczając, że w poniedziałek poziom wód w Rumunii jest zdecydowanie poniżej średniej rocznej.

“Sytuacja jest bardzo skomplikowana. Skupiamy się obecnie na utrzymaniu rezerw wodnych na dużych zbiornikach”, dodał Barna, precyzując, że priorytetem dla rządu jest zapewnienie pracy elektrowniom wodnym. (PAP)

Reklama

autor: Marcin Zatyka