Reżim w Pjongjangu wystrzelił w tym roku rekordową liczbę rakiet balistycznych i narastają obawy, że szykuje się do przeprowadzenia swojej siódmej próby nuklearnej, pierwszej od września 2017 roku. Pojawiają się spekulacje, że może do tego dojść w okresie wyborów parlamentarnych w USA.

Reklama

Nowe sankcje dla Korei Północnej

Jeśli Pjongjang przeprowadzi test jądrowy, USA najprawdopodobniej zgłoszą projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z nowymi sankcjami przeciwko Korei Płn. Według źródeł Kyodo byłyby one wymierzone w eksport ropy naftowej i przetworzonych produktów naftowych do tego kraju oraz w północnokoreańską grupę hakerską Lazarus.

USA, Japonia i Korea Południowa rozważają również ogłoszenie nowych jednostronnych sankcji na Koreę Północną, jako że rezolucja RB ONZ może zostać zablokowana przez Chiny i Rosję, które mają tam prawo weta – zaznacza Kyodo.

Odpowiedź na prowokacje Pjongjangu

Według Kyodo trwają przygotowania do spotkań przywódców USA, Japonii i Korei Płd. w kuluarach międzynarodowych szczytów w Azji Południowo-Wschodniej w listopadzie. Kwestia odpowiedzi na narastające prowokacje Pjongjangu będzie najprawdopodobniej jednym z tematów dyskusji.

Prezydent USA Joe Biden wybiera się w tym tygodniu do Kambodży, gdzie spotka się z przywódcami państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) oraz Azji Wschodniej. W przyszłym tygodniu na indonezyjskiej wyspie Bali weźmie udział w szczycie liderów państw grupy G20.

Andrzej Borowiak