Według wyroku skazującego internauta o inicjałach J.J.M. świadomie zamieścił w jednym ze swoich komunikatów w sieci Twitter wiadomość dotyczącą próby pobicia i gwałtu na kobiecie przez jednego z przebywających w Hiszpanii młodocianych imigrantów z Maroka.

Kara za działanie na szkodę nieletnich imigrantów

Załączony do tweeta film miał rzekomo przedstawiać scenę z udziałem imigranta, który w 2019 r. uczestniczył w agresji na tle seksualnym w katalońskiej miejscowości Canet de Mar.

Reklama

Opublikowany materiał wideo, jak dowiodło śledztwo, nie dotyczył jednak Hiszpanii, ale pochodził z Chin. Film odnoszący się do innego zdarzenia został wyświetlony przez internautów 21,9 tys. razy.

Oskarżony, jak podał dziennik “El Mundo”, zgodził się na odbycie kary 15 miesięcy pozbawienia wolności, a także uiszczenie grzywny w wysokości 1620 euro. Przez pięć lat nie będzie też mógł prowadzić zajęć z młodzieżą.

Stołeczna gazeta odnotowała, że kara za fake news została uzasadniona przez sąd działaniem służącym zepsuciu wizerunku grupy społecznej, w tym przypadku nieletnich imigrantów przebywających w Hiszpanii bez opieki dorosłych.

Marcin Zatyka