Pod hasłem "Stop zabijaniu na Ukrainie! - Zbrojenie nie jest rozwiązaniem" do tej pory zaplanowano prawie 20 różnych akcji protestacyjnych, do których mogą zostać dodane kolejne.

"Broń musi ucichnąć: żądamy natychmiastowego zawieszenia broni i wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy. Potrzebne są negocjacje pokojowe: wzywamy rząd federalny do aktywnej pracy nad dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu" – czytamy we wspólnym apelu organizacji, które przedstawiają się jako "sojusz organizacji społeczeństwa obywatelskiego, stojących w obronie praw człowieka i solidaryzujących się ze wszystkimi ludźmi, którzy prowadzą kampanię przeciwko wojnie".

"Obecna spirala zbrojeń, w którą uwikłane jest wiele krajów świata, w tym Niemcy, musi zostać zatrzymana dla dobra wszystkich ludzi" - zaznaczono w apelu. Organizacje krytykują m.in. specjalny fundusz dla Bundeswehry w wysokości 100 miliardów euro oraz zapowiedziany stały wzrost niemieckiego budżetu wojskowego, w kontekście "wciąż szerzącej się pandemii koronawirusa, postępujących zmian klimatycznych i kryzysu gospodarczego, który prowadzi coraz więcej ludzi do ubóstwa".

Reklama

Do tej pory zaplanowano protesty w Berlinie, Bambergu, Bonn, Bremie, Düsseldorfie, Frankfurcie nad Menem, Halle, Hamburgu, Heide/Dithmarschen, Ingolstadt, Karlsruhe, Kassel, Limburgii, Moguncji, Monachium, Neuwied i Tybindze.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)