42,5 proc. obywateli Mołdawii za połączeniem ich kraju z Rumunią

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
25 listopada 2022, 18:36
Mołdawia
<p>Mołdawia</p>/Shutterstock
42,5 proc. obywateli Mołdawii opowiada się za połączeniem ich kraju z Rumunią - wynika z opublikowanego w piątek sondażu kiszyniowskiego Centrum Badań Socjologicznych. To największy odsetek poparcia w 30-letniej historii Republiki Mołdawii - przypomina portal Deschide, a komentatorzy wiążą ten fakt z pogorszoną sytuacją bezpieczeństwa.

Z badania wynika, że Rumunia uznawana jest przez największy odsetek obywateli za państwo najbardziej pomagające Mołdawii – 29,7 proc. Wśród sześciu wskazanych państw znalazła się również Polska (0,3 proc.).

Zgodnie z sondażem, przeprowadzonym z udziałem ponad 1000 Mołdawian, za przystąpieniem tego kraju do NATO opowiada się 22,4 proc. respondentów.

W dalszym ciągu ponad połowa mieszkańców Mołdawii jest przeciwna połączeniu ich kraju z Rumunią oraz członkostwu w NATO - odpowiednio 57,5 proc. i 54,5 proc.

W ocenie komentatorów Radia Kiszyniów wraz rozpoczęciem wojny na Ukrainie, napływem setek tysięcy uchodźców i ograniczeniem dostaw surowców energetycznych przez Rosję w Mołdawii rośnie liczba obywateli deklarujących poparcie dla połączenia ich kraju z Rumunią.

Z przeprowadzonego w maju br. sondażu przez kiszyniowski instytut badania opinii publicznej Data Inteligente (iData) wynika, że za połączeniem obu państw opowiadało się wówczas 30,7 proc. obywateli Mołdawii.

W majowym sondażu iData odsetek mieszkańców Mołdawii popierających przystąpienie ich kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego wyniósł 24,5 proc. (PAP)

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj