Osoby o niskich dochodach odnoszą największe korzyści z niższych rachunków za energię, ale rząd najmniej im pomaga poprzez inne programy - podsumowuje holenderski RPO.

Wsparcie na izolację mieszkań lub zainstalowanie paneli fotowoltaicznych

Gabinet premiera Marka Ruttego oprócz zamrożenia od przyszłego rok cen energii na poziomie ze stycznia br. uruchomił także szereg programów, które mają pomóc utrzymać rachunki za gaz i prąd na niskim poziomie. Jest to m.in. wsparcie na izolację mieszkań lub zainstalowanie paneli fotowoltaicznych.

Reklama

Reinier van Zutph wskazuje, że dotacje i programy przynoszą korzyści głównie Holendrom, którzy potrafią sięgnąć po te środki. Najubożsi często nie wiedzą, jak znaleźć informacje na temat tych programów i jak uzyskać z nich dopłaty – napisał rzecznik.

Informacje na temat wsparcia są trudne do znalezienia

"Na oficjalnych stronach internetowych informacje na temat wsparcia są trudne do znalezienia lub napisane technicznie i niedostępnie" – ocenia RPO.

Rzecznik uważa, że programy powinny stać się bardziej dostępne, a samorządy powinny być bardziej "proaktywnie" w pomocy ubogim gospodarstwom domowym.

Instytut badawczy TNO obliczył rok temu, że pół miliona holenderskich gospodarstw domowych cierpi z powodu ubóstwa energetycznego.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek