W sondażu przeprowadzonym między październikiem a grudniem 2022 roku wzięło udział łącznie ponad 35 tys. respondentów z całego świata.

Pesymizm jest wciąż powszechny w Bułgarii, jednak takie nastroje nie wzrosły w porównaniu z poprzednimi latami

44 proc. badanych Bułgarów pesymistycznie spogląda w przyszłość, 20 proc. oczekuje, że nadchodzący rok będzie dla nich lepszy, a 27 proc. uważa, że będzie taki sam jak 2022 rok.

Reklama

Rezultaty badania pokazują, że pesymizm jest wciąż powszechny w Bułgarii, jednak takie nastroje nie wzrosły w porównaniu z poprzednimi latami - oceniła agencja BTA. Jako jeden z powodów pesymizmu wśród Bułgarów BTA wymieniła ciągły brak stabilizacji politycznej. W kończącym się roku upadł reformatorski rząd Kiriła Petkowa, przeprowadzono czwarte od kwietnia 2021 roku wybory parlamentarne, a partie nie potrafiły porozumieć się w sprawie wyłonienia nowego gabinetu.

Jednocześnie jednak 43 proc. bułgarskich respondentów stwierdziło, że są szczęśliwi, 11 proc. uznało się za niezadowolonych, a 42 proc. umieściło swój poziom szczęścia gdzieś po środku. "Przynajmniej w tym roku Bułgaria nie znalazła się wśród najnieszczęśliwszych krajów świata" - skomentowała agencja BTA.