Radio Wolna Europa/Radio Swoboda, to amerykańska korporacja medialna, finansowana z grantu Kongresu USA za pośrednictwem Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Globalnych Mediów (USAGM). Radio Swoboda działa w 27 językach w 23 krajach, publikując informacje głównie dla odbiorców w krajach, w których wolność mediów jest ograniczona.

Zagraniczni agenci medialni

Prezes RFE/RL Jamie Fly, przemawiając w czwartek podczas uroczystości otwarcia redakcji w Rydze, wyraził wdzięczność wobec łotewskich władz za możliwość pracy w stolicy kraju i stwierdził, że "dziennikarze będą dalej wykonywać uczciwą pracę, aby dostarczać wiadomości rosyjskojęzycznym odbiorcom w Rosji i poza nią".

Reklama

Moskiewska redakcja RFE/RL została zamknięta 6 marca 2022 r. po wprowadzeniu przez władze rosyjskie otwartej cenzury politycznej - przekazało na swoim portalu Radio Swoboda. Sprzeciwiło się ono opłaceniu kar nałożonych na nie przez Rosję za odmowę dołączania do każdego materiału dziennikarskiego informacji o tym, że RFE/RL znajduje się na liście "zagranicznych agentów".

Łączna kwota kar nałożonych przez Roskomnadzor, rosyjski organ odpowiedzialny za kontrolę mediów i cenzurę, od stycznia 2021 roku przekroczyła 15 mln dolarów, a ponad 30 reporterów współpracujących z RFE/RL zostało uznanych za "zagranicznych agentów medialnych".

Dziennikarze, pracujący na Litwie w niedawno otwartej nowej redakcji, będą przygotowywać głównie materiały w języku białoruskim i rosyjskim skierowane do odbiorców z Białorusi.