Służby ratunkowe podały, że sytuację utrudnia im brak odpowiedniego sprzętu i wezwały Commonwealth (Brytyjska Wspólnota Narodów - PAP) oraz inne państwa do udzielenia pomocy.

Departament Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych rozmieścił zespoły poszukiwawcze z ręcznymi urządzeniami do wykrywania promieniowania.

Kapsułka ma wymiary 8 milimetrów na 6 milimetrów.

Uważa się, że pojemnik spadł z ciężarówki w czasie 1400-kilometrowej podróży z kopalni Rio Tinto w Newman do przedmieścia Perth.

Reklama

"Używamy detektorów promieniowania, aby zlokalizować promienie gamma" - powiedział nadinspektor Darryl Ray i dodał: "to, czego nie robimy, to próba znalezienia maleńkiego urządzenia za pomocą wzroku".

AP zaznacza, że władze wykorzystywały również dane GPS ciężarówki, aby określić dokładną trasę, jaką pokonał kierowca i gdzie się zatrzymał po opuszczeniu kopalni w dniu lub około 10 stycznia. Istnieją obawy, że kapsułka mogła już utknąć w oponie innego pojazdu i znajduje się setki kilometrów od obszaru poszukiwań.

Główny inspektor zdrowia Andrew Robertson bronił decyzji rządu Australii Zachodniej, aby zaczekać dwa dni na poinformowanie opinii publicznej w piątek, twierdząc, że kopalnia i magazyn musiały zostać przeszukane, a trasa potwierdzona. Powiedział, że kapsułka została zapakowana zgodnie z zasadami transportu i przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa radioaktywnego.

Policja ustaliła, że zdarzenie było wypadkiem. Władze wykluczyły kradzież w magazynie przed otwarciem skrzyni zawierającej urządzenie z kapsułką, które nastąpiło w środę.

Mały srebrny cylinder zawiera cez 137 powszechnie stosowany w miernikach promieniowania. Kontakt z substancją może spowodować uszkodzenia skóry, oparzenia i chorobę popromienną, w tym również może mieć negatywny wpływ na układ odpornościowy i pokarmowy. Długotrwałe narażenie może również spowodować raka.