Prezydent Sauli Niinisto przyjął dymisję i podziękował za pracę „w tych trudnych latach”. Wszystkie główne fińskie media wspominają okres kadencji Marin i wyliczają: wywołujące trwogę konferencje o koronawirusie, decyzję o przystąpieniu do NATO, imprezowy skandal z udziałem premier.

"W wieku 34 lat Marin została najmłodszą polityk na stanowisku szefa rządu i szybko stała się najsłynniejszą premier na świecie, i to w każdym zakątku globu” – podkreśla serwis Yle. Przypomina, że tuż przed atakiem Rosji na Ukrainę, Marin mówiła, że jest niezwykle mało prawdopodobne, aby za jej kadencji rządowej Finlandia aplikowała do NATO – szybko stało się inaczej. „Imprezowy skandal” z jej udziałem, po którym poddała się testowi na obecność narkotyków, tylko zwiększył jej międzynarodową popularność. W świecie stała się „cool politykiem”, a jej styl doceniały magazyny modowe.

„Helsingin Sanomat” pisał, że retoryka Marin o agresji Rosji na Ukrainę przypominała tę, którą stosują przywódcy krajów bałtyckich, czy Polski. Gdy była w Kijowie, jej słowa o fińskich myśliwcach F/A-18 Hornet, zostały odebrane jako „obietnica” ich przekazania Ukrainie. Kwestia ta szybko została jednak wyciszona przez prezydenta i innych polityków resortów siłowych.

Reklama

Z Helsinek Przemysław Molik