Zdaniem niemieckiej minister tymczasowe przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych "zawsze ma charakter ultima ratio (ostateczności)".

Dzień po dniu policja federalna zatrzymuje dziesiątki nielegalnych imigrantów

Reklama

Według federalnego MSW tymczasowe przywrócenie kontroli na granicach z Polską i Czechami nie jest obecnie rozważane. Taki środek byłby jedną z ostatnich możliwych reakcji.

Z danych MSW wynika, że na granicy polsko-niemieckiej liczba osób nielegalnie wjeżdżających waha się i od końca lutego jest wyższa niż na granicy z Austrią. Na granicy niemiecko-czeskiej liczba nielegalnych wjazdów gwałtownie spadła od szczytu we wrześniu 2022 roku.

"Nie mam zrozumienia dla faktu, że federalna minister spraw wewnętrznych nie widzi tej sytuacji na granicy z Polską" - stwierdził we wtorek w oświadczeniu minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Michael Stuebgen. Dzień po dniu policja federalna zatrzymuje dziesiątki nielegalnych imigrantów. "Wielu z nich jest celowo przemycanych przez rosyjski reżim przez Białoruś i Polskę w celu destabilizacji naszego kraju". Stwierdził, że "ostatnie słowo w tej sprawie nie zostało jeszcze powiedziane".

Szef MSW Brandenburgii powiedział kilka dni temu, że ma nadzieję na szybkie wprowadzenie tymczasowych kontroli granicznych, jeśli to możliwe, już na początku czerwca - przypomina portal dziennika "Welt". Wraz ze swoim saksońskim odpowiednikiem Arminem Schusterem napisał do federalnej minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, domagając się wprowadzenia stacjonarnych kontroli na granicy z Polską i Czechami w celu ograniczenia nieuprawnionych wjazdów uchodźców.

Z Berlina Berenika Lemańczyk