Jeśli chodzi o partie wchodzące w skład rządzącej koalicji, to obecnie cieszą się one w sumie 39-procentowym poparciem. Na SPD zagłosowałoby 19 proc. respondentów, na Zielonych – 13 proc., a na FDP - 7 proc. To najniższy wynik od początku pracy tego rządu – zauważa „Welt”.

Chadecy z CDU/CSU mają poparcie na poziomie 27 proc., prawicowo-populistyczna AfD - 20 proc., a Lewica - 5 proc. Pozostałe partie zdobyłyby łącznie 9 proc.

Jak przypomniał „Welt”, koalicja SPD, Zieloni i FDP od miesięcy nie może dojść do porozumienia w związku z ustawą o energetyce budowlanej (GEG) i przepisach dotyczących ogrzewania. Uchwalenie ustawy w Bundestagu w ostatni piątek zostało wstrzymane przez Federalny Trybunał Konstytucyjny. Parlamentarzyści będą mogli podjąć decyzje w tej sprawie dopiero po wakacyjnej przerwie - 8 września.

„Kolejną kontrowersyjną kwestią jest budżet na 2024 rok z uwagi na cele oszczędnościowe ministra finansów Christiana Lindnera (FDP), podstawowe zabezpieczenie dzieci i zasiłek dla rodziców” – dodał portal „Welt”.

Reklama