Wystrzelona w środę rano rakieta balistyczna jest dwunastą w tym roku. W ostatnich dniach Korea Północna złożyła skargę na działania wojskowe USA oskarżając amerykańskie samoloty szpiegowskie o naruszanie jej przestrzeni powietrznej i potępiając niedawną wizytę w Korei Południowej amerykańskiego okrętu podwodnego o napędzie atomowym z pociskami manewrującymi .

W tym roku Korea Północna wystrzeliła swój pierwszy w historii międzykontynentalny pocisk balistyczny na paliwo stałe (ICBM) i przeprowadziła nieudaną próbę wystrzelenia swojego pierwszego satelity szpiegowskiego na nowej rakiecie nośnej. Rezolucje Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zakazują Korei Północnej wykorzystywania technologii pocisków balistycznych, w tym do wystrzeliwania satelitów.

Analitycy twierdzą, wskazuje AP, że Korea Północna przygotowuje się do organizacji parady sił zbrojnych podczas nadchodzącego święta 27 lipca, upamiętniającego zwycięstwo w wojnie koreańskiej 1950-1953 nad Stanami Zjednoczonymi, Koreą Południową, i ich sojusznikami.