W wystąpieniu na forum wydarzenia pod nazwą Festiwal Regionów szefowa rządu mówiła o znaczeniu Planu Mattei, dotyczącego współpracy z Afryką. Inicjatywa ta nosi imię Enrico Mattei, przedsiębiorcy i polityka, który był zaangażowany w projekty na tym kontynencie.

Premier stwierdziła, że promowany przez jej rząd Plan Mattei to „projekt strategiczny, który oznacza połączenie wielu kwestii: rozwój krajów afrykańskich w obliczu wybuchowej sytuacji, w której zarządzanie napływem migrantów staje się skrajnie trudne”. „Oznacza też - dodała - przywrócenie Włochom roli, jaką mają w rejonie Morza Śródziemnego”.

W ocenie Meloni Włochy mogą stać się „hubem zaopatrzenia energetycznego Europy” i być w „pierwszym rzędzie dialogu z kontynentem afrykańskim”. “W Plan Mattei dla Afryki zamierzamy zaangażować Unię Europejską” - dodała. Premier podkreśliła, że oczekuje postępu w rozmowach w sprawie migracji na nieformalnym spotkaniu szefów państw i rządów UE 6 października w Granadzie.

Agencja Ansa cytuje również wypowiedź szefa włoskiego MSW Matteo Piantedosi, który oświadczył: „Zarządzanie zjawiskiem migracji osiągnęło rozmiary, jakich wcześniej nie widziano. Wymaga to stabilnych i trwałych rozwiązań, wzięcia na siebie odpowiedzialności przez całą wspólnotę międzynarodową”.

Reklama

“Po to, by uniknąć ofiar na morzu musimy zatrzymać wysyłanie łodzi pracując, dzięki silnej inicjatywie międzynarodowej i europejskiej, nad przyczynami, które zwiększają napływ migrantów i wspierać przede wszystkim rozwój gospodarczy w państwach, z których wyruszają” - stwierdził minister spraw wewnętrznych.

Wyraził opinię, że jednocześnie jako alternatywę dla nielegalnej imigracji należy oferować legalne kanały napływu migrantów i ich integrację w „tkankę gospodarczą” kraju.

Wtorek jest obchodzony we Włoszech jako dzień pamięci o ofiarach migracji. Ustanowiono go w rocznicę katastrofy łodzi 3 października 2013 roku niedaleko brzegów Lampedusy, gdzie zginęło ponad 360 migrantów. Rocznicowe uroczystości odbyły się na tej wyspie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)