"Ochrona ludności cywilnej jest podstawą, również podczas wojny. Cywile powinni być chronieni zgodnie z prawem konfliktów zbrojnych" - podkreśliła w rozmowie z agencją AP Juliette Touma, dyrektor ds. komunikacji w UNRWA, odnosząc się do śmierci pracowników ONZ na skutek izraelskich ostrzałów.

Zginęli oni we własnych domach w Strefie Gazy

Jak dodała, zginęli oni we własnych domach w Strefie Gazy. Powiadomiła również, że uszkodzona została siedziba UNRWA w Gazie oraz 18 szkół zarządzanych przez tę organizację, które zostały w ostatnich dniach przekształcone w schroniska dla palestyńskich uchodźców.

Reklama

We wtorek UNRWA powiadomiła, że takie schroniska utworzono na terenie 83 szkół. W środę w godzinach porannych Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) oznajmiło, że - według najnowszych danych - ponad 260 tys. mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy z powodu izraelskich nalotów.

UNRWA została powołana w 1949 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ

7 października w godzinach porannych Izrael został niespodziewanie zaatakowany ze Strefy Gazy przez palestyński Hamas. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. W ciągu trwającego od czterech dni konfliktu zginęło już około 1,2 tys. obywateli Izraela i ponad 1 tys. mieszkańców Strefy Gazy.

UNRWA została powołana w 1949 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, by pomóc w zapewnieniu edukacji, opieki zdrowotnej i społecznej uchodźcom palestyńskim, przebywającym na terytorium Libanu, Jordanii, Syrii i Autonomii Palestyńskiej. Większość uchodźców, którym pomagała dotychczas UNRWA, to potomkowie około 700 tys. Palestyńczyków, wypędzonych ze swoich domów lub ewakuowanych w trakcie pierwszej wojny izraelsko-arabskiej w latach 1948-49.