Dziennikarz de Vries został postrzelony 6 lipca 2021 roku w Amsterdamie wkrótce po wyjściu ze studia telewizyjnego RTL4; zmarł dziewięć dni później w szpitalu. Prokuratura dotychczas oskarżyła w sprawie o zabójstwo osiem osób, w tym trzech Polaków. Jeden z nich, Krystian M., ma zarzut zorganizowania tej zbrodni.

Dziennik „Het Parool” ujawnił zeznania kluczowego świadka prokuratury, „Eddy'ego”. Wynika z nich, że Krystian M. miał mu ujawnić, że osoby, które zleciły zamordowanie dziennikarza, planowały także porwanie szefa holenderskiego rządu.

Informacje na ten temat pojawiały się już w mediach w ubiegłym roku, jednak obecnie stało się jasne, że kluczowy świadek potwierdził je zarówno prokuratorom jak i sędziemu śledczemu.

Informację o tym, że premier Rutte może być celem ataku przekazał we wrześniu 2021 roku dziennik „De Telegraaf”. Wówczas wzmocniona została ochrona szefa rządu, a gazeta podała, że podejrzanymi o przygotowywanie zamachu na Ruttego były osoby powiązane z marokańską mafią narkotykową.

Reklama

Jak podejrzewa prokuratura, to właśnie Marokańczycy mieli zlecić Krystianowi M. zabicie de Vriesa. Tak wynika również z zeznań „Eddy'ego”.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)