Według szefowej duńskiego rządu Europa niewystarczająco militarnie wspiera Ukrainę. "To nie jest tylko kwestia (zwiększenia) produkcji, gdyż jest broń, amunicja i obrona przeciwlotnicza, której w tej chwili nasz kontynent nie potrzebuje. Powinniśmy to dostarczyć Ukrainie" - oświadczyła Frederiksen, cytowana przez agencję Ritzau.

Zdaniem premier Danii nowe darowizny sprzętu wojskowego powinny zostać przekazane Kijowowi w sobotę, w drugą rocznicę rosyjskiego najazdu. Fredriksen przypomniała, że w piątek z powodu braku broni Ukraina zmuszona została do opuszczenia strategicznie ważnego miasta - Awdijiwki.

"Słowa nie rozwiążą sytuacji (na froncie)" - stwierdziła, nawiązując do wcześniejszych deklaracji europejskich polityków.

Dodała, że w dłuższej perspektywie należy powitać Ukrainę w UE i NATO.

Reklama

Frederiksen, nawołując do przekazania Ukrainie kolejnych pakietów pomocy wojskowej, odniosła się do europejskich doświadczeń w walce z pandemią Covid-19. "Udało nam się wyprodukować szczepionkę w ciągu jednego roku, co zwykle zajmuje od ośmiu do 10 lat" - zauważyła.

Według szacunków duńskiego MSZ ze stycznia tego roku dotychczasowe wsparcie wojskowe Danii dla Ukrainy osiągnęło kwotę 31,5 mld koron (ok. 4,5 mld dolarów). "Plasuje to Danię wśród największych darczyńców w stosunku do liczby mieszkańców" - podkreślono.

Rząd Frederiksen zadeklarował przekazanie ukraińskiemu lotnictwu samolotów F-16, a także utworzył Fundusz Ukraiński, pozwalający na finansowanie darowizn w najbliższych latach.