"Decyzja o wstrzymaniu dostaw na północ Strefy Gazy nie została podjęta łatwo, ponieważ wiemy, że oznacza to dalsze pogorszenie sytuacji w tym miejscu, gdzie coraz większej liczbie osób grozi śmierć z głodu" – napisał WFP w komunikacie.

Kryzys żywnościowy jest szczególnie poważny na północy

Agencja Reutera przypomniała, że trzy agencje ONZ – WFP, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) oświadczyły w poniedziałek, że w Strefie Gazy żywność i bezpieczna woda są "niezwykle trudne do zdobycia, a choroby szerzą się, (...) co skutkuje gwałtownym wzrostem ostrego niedożywienia".

Reklama

Kryzys żywnościowy jest szczególnie poważny na północy palestyńskiego terytorium, gdzie w styczniu jedno dziecko na sześć w wieku poniżej drugiego roku życia było poważnie niedożywione i gdzie, jak podkreśla ONZ, "sytuacja prawdopodobnie stanie się jeszcze poważniejsza".

WFP oświadczył, że w niedzielę wznowił dostawy żywności na północ Strefy Gazy po trzytygodniowej przerwie, spowodowanej atakiem na ciężarówkę Agencji ONZ ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) i "brakiem funkcjonującego systemu powiadamiania humanitarnego".

Następnego dnia pomiędzy Chan Junis na południu a Dajr al-Balah w środkowej części Strefy Gazy splądrowano inną ciężarówkę WFP, a jej kierowca został pobity.