"Odłączanie i przerywanie połączeń" do niczego nie prowadzi, współpraca jest jedyną możliwością" - podkreślił przywódca Chin podczas środowej wizyty premiera Holandii w Chinach.

Chińskie media państwowe donoszą, że premier Chin Li Qiang podczas spotkania z Ruttem wyraził nadzieję, że Unia Europejska będzie ostrożna w stosowaniu restrykcyjnej polityki gospodarczej i handlowej oraz wobec stosowania wszelkich ograniczeń w handlu z Pekinem.

Wypowiedzi chińskich przywódców po spotkaniu z premierem Holandii odnoszą się do decyzji Hagi z początku tego roku zakazującej firmie ASML eksportowania do Chin niektórych maszyn wytwarzających czipy przy użyciu technologii głębokiego ultrafioletu (DUV).

Media amerykańskie i holenderskie donoszą, że do decyzji doszło po naciskach strony amerykańskiej, która dąży do odcięcia Chin od technologii produkcji nowoczesnych czipów. Po spotkaniu nadal nie wiadomo, czy sprzedane już stronie chińskiej urządzenia będą mogły być serwisowane po zakończeniu otrzymanej przed zakazem licencji.

Reklama

"Jeśli chodzi o nasz sektor półprzewodników i firm takich jak ASML, kiedy musimy podjąć środki zaradcze, upewniamy się aby nie były wymierzone w jeden kraj, a ich negatywny wpływ był ograniczony" - zapewniał Rutte w Pekinie.

Podczas swojej dwudniowej wizyty w Chinach holenderski premier wziął udział w spotkaniu ze studentami uniwersytetu w Pekinie, podczas którego rozmawiał o relacjach Chin z Rosją, nazywając je "zagadkowymi". Nawiązując do obecnej sytuacji geopolitycznej podkreślił, że Chiny odgrywają istotną rolę w "utrzymaniu stabilności świata". Po rozmowie z Xi, Rutte zadeklarował, że postawił sprawę jasno, mówiąc mu, że "nie można pozwolić Rosji wygrać wojny z Ukrainą" - poinformował holenderski portal NOS.

Holenderski premier zwrócił także uwagę na problem nierównych szans pomiędzy firmami chińskimi a zagranicznymi oceniając, że Chiny "robią niewystarczająco dużo", by to zmienić. Jednocześnie zaznaczył, że widzi możliwość większej współpracy handlowej pomiędzy Chinami a Zachodem.

Xi zapewnił, że nic nie zatrzyma Chin w rozwoju technologicznym. Agencja Reutera poinformowała, że chińscy producenci czipów mogą być zmuszeni do zastąpienia urządzeń ASML maszynami lokalnych producentów, takich jak chiński SMEE, albo urządzeniami japońskich firm Nikon czy Canon, które są konkurentami ASML.