"My w Ukrainie bardzo dobrze znamy koszmar takich ataków ze strony Rosji, która wykorzystuje te same drony shahed i rosyjskierakiety, stosuje tę samą taktykę masowych ostrzałów" - napisał prezydent w serwisie X.

Wezwał do podjęcia działań, by uniknąć dalszej eskalacji na Bliskim Wschodzie. Ocenił, że działania Iranu zagrażają całemu regionowi i światu, tak samo jak większym konfliktem grożą działania Rosji. Współpraca między tymi dwoma reżimami w ramach siania terroru musi spotkać się ze zdecydowaną i zjednoczoną odpowiedzią świata - zaalarmował.

"Dźwięk dronów shahed, narzędzia terroru, jest taki sam na niebie nad Bliskim Wschodem i Europą" - napisał prezydent. Jak dodał, ten dźwięk musi być dzwonkiem alarmowym dla wolnego świata.

Tylko jedność i stanowczość może ocalić życie ludzi i zapobiec rozprzestrzenieniu się terroru na całym świecie - podkreślił.

Reklama

"Słowa nie powstrzymują dronów i nie przechwytują pocisków. Robi to tylko namacalne wsparcie. Wsparcie, jakiego oczekujemy" - oznajmił.

"Musimy wzmocnić bezpieczeństwo i stanowczo przeciwstawiać się wszystkim tym, którzy chcą z terroru zrobić nową normalność" - zaapelował szef ukraińskiego państwa.

Wezwał Kongres USA do podjęcia odpowiednich decyzji, by wesprzeć w tym krytycznym czasie swoich sojuszników. (PAP)