Prezydentka Zuzana Czaputova oficjalnie ogłosiła w poniedziałek, że zaplanowane na następny dzień spotkanie parlamentarnych partii politycznych, na które zapraszała razem z prezydentem-elektem Peterem Pellegrinim, nie odbędzie się. Spotkanie miało doprowadzić do uspokojenia sytuacji po zamachu na premiera Roberta Ficę.

"Najwyraźniej nie nadszedł czas na okrągły stół"

„Prezydentka nadal uważa, że najważniejsze jest uspokojenie sytuacji społecznej, i uznaje, że wymaga to nie tylko czasu, ale i cierpliwości” - napisała w oświadczeniu. Jej kancelaria poinformuje, jeśli zostanie ustalona nowa data spotkania.

Reklama

Podobnie wypowiedział się już w niedzielę Peter Pellegrini, który obejmie urząd prezydenta 15 czerwca br. Uznał, że ostatnie dni pokazały, że niektórzy politycy są niezdolni do podstawowej autorefleksji, nawet po takiej tragedii.

„Bardzo mi przykro, ale muszę to powiedzieć całkiem szczerze: najwyraźniej nie nadszedł czas na okrągły stół z przedstawicielami wszystkich partii parlamentarnych” - powiedział Pellegrini w niedzielę w specjalnym nagraniu wideo.

Z Bratysławy Piotr Górecki