W swoim wpisie Charamba straszył Zambię, podkreślając, że choć oba kraje są świetnymi sąsiadami, "to w przypadku zmiany sytuacji dostosujemy się do (tych zmian) w trosce o integralność terytorialną i interes narodowy".

Amerykanie budują bazy wojskowe w Zambii

Ta uwaga Charamby pojawiła się trzy dni po tym, gdy prezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa skarżył się Putinowi w Petersburgu, że w Zambii Amerykanie budują bazy wojskowe, zagrażając bezpieczeństwu i integralności jego kraju. Poprosił też rosyjskiego dyktatora o wsparcie militarne.

Reklama

Od czasu dojścia do władzy obecny prezydent Zambii Hakainde Hichilema rzeczywiście zacieśnił więzi ze Stanami Zjednoczonymi. Te bliższe stosunki ostro kontrastują z napięciami w relacjach USA i Zimbabwe, w wyniku których kilku urzędników rządowych z Zimbabwe, w tym Mnangagwa i jego żona Auxillia, zostało objętych sankcjami, przede wszystkim z powodu korupcji.

W kolejnym poście Charamba oskarżał już nie tylko Zambię, pisząc: "Czy wiedzieliście, że Zachód zwrócił się do Republiki Południowej Afryki i Namibii z nadzieją przekonania obu lub jednego z tych krajów, aby pozwoliły na wykorzystanie ich terytoriów jako przyczółku do inwazji na Zimbabwe?".

W Zambii pogróżki przyjmowane są z niedowierzaniem

W Zambii chaotyczne pogróżki południowego sąsiada przyjmowane są z niedowierzaniem. Zamieszanie potęgują pojawiające się od poniedziałku na forach internetowych doniesienia o rzekomym przygotowywaniu zamachu stanu na Mnangagwę przez "niektórych prominentnych mieszkańców Zimbabwe planujących wykorzystać do tego Zambię".

"Zambię i Zimbabwe łączą serdeczne stosunki, jesteśmy jednym narodem. Nie chcemy udzielać szybkiej odpowiedzi w tej kwestii, ale nasze ministerstwo spraw zagranicznych kontaktuje się w tej sprawie z rządem Zimbabwe" - odniósł się we wtorek do kryzysu minister informacji i mediów Zambii Cornelius Mweetwa.

Stosunki między sąsiednimi krajami południa Afryki przez dekady były wzorowe. Zambia odegrała kluczową rolę w wyzwoleniu Zimbabwe, udzielając pomocy i schronienia bojownikom walczącym w latach 1964-79 o niepodległość z kolonialnym rządem Rodezji.

Z Lusaki Tadeusz Brzozowski