Forsal logo

Poważny kryzys obrony powietrznej Ukrainy. Armia wyczerpała zapasy

System Patriot
Poważny kryzys obrony powietrznej Ukrainy. Armia wyczerpała zapasy/Shutterstock
Amerykańska stacja CNN ujawniła, że armia Ukrainy niemal całkowicie wyczerpała zapasy pocisków do zestawów przeciwlotniczych Patriot. Część wyrzutni nie przeprowadziła ani jednego przechwycenia rosyjskich rakiet balistycznych od ponad miesiąca. Brak amunicji przekłada się na tragiczne skutki dla cywilów, a globalny deficyt pocisków i zamieszanie wokół amerykańskich licencji tylko pogłębiają problem.

Ukraina zmaga się z ogromnym brakiem pocisków przechwytujących do amerykańskich systemów Patriot. Z ustaleń dziennikarzy stacji CNN wynika, że obrona przeciwlotnicza Ukrainy wyczerpała swoje rezerwy do niebezpiecznego poziomu.

Ukraińscy żołnierze obsługujący te nowoczesne zestawy przyznają wprost: część wyrzutni milczy od sześciu tygodni. Baterie nie mogą strącać nadlatujących rosyjskich rakiet, ponieważ magazyny świecą pustkami. Chociaż władze w Kijowie nie podają dokładnych liczb ze względów bezpieczeństwa, sytuacja stała się krytyczna.

Zełenski apeluje o amerykańskie zapasy

Prezydent Wołodymyr Zełenski otwarcie alarmuje o braku wsparcia ze strony USA. Ukraina posiada obecnie zaledwie 1 procent amerykańskich zapasów pocisków przechwytujących, podczas gdy do przetrwania nadchodzącej zimy potrzebuje minimum 5 procent.

Przejęcie przez Kijów choćby 10 procent amerykańskich rezerw pozwoliłoby zestrzelić wszystkie rakiety balistyczne, którymi Rosja atakuje ukraińskie miasta. System Patriot stanowi jeden z niewielu zestawów na świecie, które potrafią skutecznie niszczyć tego typu groźne pociski.

Globalny deficyt amunicji. Wojna w Iranie wyczyszcza magazyny

Brak pocisków dla Ukrainy wynika z głębszego, globalnego kryzysu produkcyjnego. Amerykański koncern Lockheed Martin wyprodukował w całym 2025 roku zaledwie 620 pocisków. Tymczasem tegoroczne walki z Iranem w marcu i kwietniu pochłaniały średnio 225 sztuk dziennie. Zapasy USA i sojuszników gwałtownie się skurczyły. Producent planuje zwiększenie mocy produkcyjnych do około 2000 sztuk rocznie, ale cel ten osiągnie dopiero do 2030 roku. Do tego czasu luka materiałowa pozostanie bardzo groźna.

Zamieszanie wokół amerykańskich licencji dla Kijowa

Rozwiązaniem problemu mogłaby stać się produkcja pocisków w samej Ukrainie. Temat ten pojawił się na lipcowym szczycie NATO w Ankarze, gdzie prezydent USA Donald Trump zapowiedział przekazanie Kijowowi odpowiednich licencji.

Szybko jednak pojawiły się wyboje. Pod końcówkę lipca amerykański przywódca wycofał się z tej deklaracji, tłumacząc potrzebę ostrożności przy dzieleniu się zaawansowaną technologią wojskową. Agencja Reuters informuje jednak, że administracja USA nadal po cichu kombinuje, jak umożliwić Ukraińcom wytwarzanie amunicji na miejscu.

Tragiczne skutki braku obrony. Rosną straty wśród cywilów

Brak sprawnie działającej tarczy antyrakietowej natychmiast przekłada się na tragedię ludności cywilnej. Intensywne rosyjskie ataki i brak możliwości defensywnych uczyniły tegoroczny lipiec najtragiczniejszym miesiącem w Ukrainie od maja 2022 roku. Z danych misji ONZ wynika, że w samym tylko lipcu w wyniku ostrzałów zginęło 437 cywilów, a aż 2610 osób odniosło rany.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
oprac. Olga Skórko

Olga Skórko, dziennikarka, redaktorka, wydawczyni Dziennik.pl. Studiowała edukację medialną i dziennikarstwo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Z marką INFOR związana od 2019 r. Pracę rozpoczynała w serwisie Dziennik zajmując się głównie poszukiwaniem i opisywaniem wiadomości z kraju i świata. Wcześniej współpracowała m.in. z Radiem ZET. Aktualnie wydawca serwisu Dziennik.pl.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraPoważny kryzys obrony powietrznej Ukrainy. Armia wyczerpała zapasy »
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj