Władze w Tokio zamierzają rozdzielać wśród mieszkańców kupony na darmowe szczepienia w ustalonej kolejności, gdy szczepionka będzie już gotowa – podała japońska agencja prasowa Kyodo, przytaczając decyzję panelu ministerstwa z udziałem ekspertów.

Osobom w zaawansowanym wieku przyznano priorytet, ponieważ mogą one być nawet kilkadziesiąt razy bardziej narażone na poważne powikłania związane z Covid-19 niż zdrowe osoby dorosłe, i kilkakrotnie bardziej niż osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia płuc, chorobę naczyniową mózgu czy nieżyt nerek – wyjaśnił resort

Ministerstwo ma jeszcze zdecydować, które choroby przewlekłe będą zaliczone do grup priorytetowych, oraz w jakiej kolejności szczepionki otrzymają pracownicy służby zdrowia. Osoby zaszczepione będą otrzymywały specjalne certyfikaty.

W Japonii uniknięto wybuchowego rozwoju epidemii, jaki odnotowano w Europie czy USA. Jednak w ostatnich dniach liczba wykrywanych w Japonii zakażeń koronawirusem rośnie, a urzędnicy obawiają się nadejścia kolejnej fali pandemii. W poniedziałek w kraju odnotowano 779 nowych infekcji – podała publiczna stacja NHK.

Reklama

Liczba nowych zakażeń rośnie szczególnie na północnych obszarach Japonii, co eksperci łączą z jesiennym ochłodzeniem, które zmusza wielu mieszkańców do przebywania w zamkniętych pomieszczeniach bez dobrej wentylacji. W poniedziałek na wyspie Hokkaido na północy kraju zgłoszono 200 nowych infekcji, a dobowy bilans po raz pierwszy przekroczył tam 100.