Reżim białoruski rażąco naruszył prawo międzynarodowe, ryzykując życiem ponad stu osób. Ten sponsorowany przez państwo akt terroru stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego lotnictwa cywilnego i wymaga należytej reakcji” – czytamy w komunikacie urzędu prezydenta Litwy, który cytuje Nausedę.

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii podczas wideokonferencji postanowili zażądać od reżimu białoruskiego poszanowania praw zatrzymanego pasażera, białoruskiego opozycyjnego działacza i dziennikarza Ramana Pratasiewicza, oraz jego natychmiastowego uwolnienia.

„Przestrzeń powietrzną nad Białorusią należy uznać za niebezpieczną, a samoloty tego kraju nie powinny być wpuszczane do przestrzeni powietrznej UE” – czytamy w komunikacie. Wskazuje się w nim również, że „precedensowe porwanie samolotu pasażerskiego musi być przedmiotem niezwłocznego, niezależnego, międzynarodowego dochodzenia”.

Urząd prezydenta Litwy informuje, że Nauseda kwestię wymuszonego lądowania samolotu w Mińsku poruszy w poniedziałek podczas nadzwyczajnego szczytu UE.

Reklama