"NATO nadal zamierza rozszerzać współpracę z Mołdawią" – poinformował Stoltenberg na Twitterze po wtorkowej rozmowie telefonicznej z prezydent Maią Sandu. Szef Paktu Północnoatlantyckiego pogratulował polityk zwycięstwa w wyborach. 24 grudnia Sandu objęła urząd prezydenta Mołdawii.

Z kolei, jak podaje Deutsche Welle, Sandu napisała na swoim profilu na Facebooku, że w czasie rozmowy podziękowała Stoltenbergowi za lata wsparcia i partnerstwa z Mołdawią, w tym za wsparcie w walce z pandemią koronawirusa.

Reklama

Sandu zaznaczyła, że dzięki współpracy z NATO Mołdawia m.in. rozpoczęła reformę sektora bezpieczeństwa i modernizacji armii.

Mołdawia jest krajem neutralnym – taki zapis znajduje się w jej ustawie zasadniczej. Współpraca z NATO odbywa się w ramach indywidualnego planu partnerstwa.

Liderka Mołdawii pokonała w listopadowych wyborach swojego poprzednika Igora Dodona, który jest zwolennikiem bliskich relacji z Rosją.

Sandu, ekonomistka, absolwentka Harvardu, w przeszłości minister edukacji i premier kraju, szła do wyborów pod hasłami walki z korupcją i rozszerzania współpracy z Zachodem. Podkreślała przy tym, że liczy również na dobre, pragmatyczne relacje z Rosją i innymi krajami.

Z pierwszą wizytą Sandu zamierza udać się do Kijowa, a następnie planuje odwiedzić Brukselę. Wcześniej zapowiadała również odwiedzenie Bukaresztu. Analitycy zwracali uwagę, że regularnie odwiedzający Moskwę Dodon w czasie sprawowania urzędu prezydenta nigdy nie był na Ukrainie i w Rumunii. (PAP)