"To ważna informacja dla bezpieczeństwa. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy budżetowej na 2021 rok, dzięki której zagwarantowano prawie 7 mld złotych więcej na wydatki obronne. Ustawa gwarantuje dodatkowe środki, które zostaną przeznaczone m.in. na zakup czołgów Abrams" - napisał Błaszczak na Twitterze.

Kancelaria Prezydenta poinformowała we wtorek, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy budżetowej na rok 2021.

Łączna kwota dochodów budżetu w 2021 r. po nowelizacji - przypomniano - wyniesie ponad 482,98 mld zł, z czego 424,84 mld zł stanowią dochody podatkowe, 55,55 mld zł - dochody niepodatkowe, zaś 2,59 mld zł to środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi. Wydatki budżetu państwa po nowelizacji wyniosą prawie 523,5 mld zł, za deficyt na ustalono na dzień 31 grudnia 2021 r. na kwotę nie większą niż 40,5 mld zł.

O zakupie nowych czołgów od Stanów Zjednoczonych, Błaszczak wraz wicepremierem i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim poinformowali w połowie lipca. Szef MON na początku października podczas wizyty w USA zapowiedział, że pierwsze czołgi Abrams trafią do Polski na początku przyszłego roku.

Reklama

250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3 ma docelowo stacjonować na wschodzie kraju i stanowić uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. 250 amerykańskich czołgów ma kosztować Polskę ok. 23 mld zł. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk